شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

تجمع بازنشستگان در دست‌کم هشت استان ایران: اعتراض به وضعیت مستمری و معیشت

صدها نفر از بازنشستگان تامین اجتماعی در ایران روز یکشنبه ۲۳ آذرماه در دست‌کم هشت استان دست به تجمع زده و نسبت به عدم تحقق مطالبات صنفی و معیشتی خود اعتراض کردند.

بر اساس گزارش‌ها و تصاویر منتشرشده در رسانه‌های اجتماعی، بازنشستگان تامین اجتماعی در تهران و مراکز استان‌های خوزستان، لرستان،‌ خراسان شمالی و رضوی، گیلان، یزد و ایلام دست به تجمع در مقابل ساختمان‌های اداری این نهاد زده و با شعار و پلاکاردهایی، بی‌توجهی مسئولان به مطالبات صنفی خود را مورد اعتراض قرار دادند.

در تهران، ویدیوهای منتشرشده از مقابل ساختمان مجلس نشان می‌دهد ده‌ها نفر از بازنشستگان با شعار و پلاکاردهایی اوضاع معیشتی خود را مورد اعتراض قرار داده‌اند.

برخی از این افراد پلاکاردهایی خطاب به علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی،‌ به همراه داشتند. آن‌ها در شعارهایشان بهبود اوضاع معیشتی را «حق مسلم» خود دانسته و تعیین مستمری بر اساس حداقل دستمزد را «غیرقانونی» خواندند.

 

 

خبرگزاری کار ایران، ایلنا، از خوزستان گزارش داد کارگران بازنشسته در اعتراض به عملکرد کانون‌های بازنشستگی با تجمعی در محل دفتر این کانون خواستار پاسخگویی اعضای آن شدند.

یکی از بازنشستگان در همین زمینه به ایلنا گفت: «ماه‌ها منتظر اجرای همسان‌سازی و سپس اصلاح آن برای بازنشستگان سخت و زیان‌آور بودیم، اما نتیجه کار به هیچ‌وجه رضایت‌بخش نیست.»

کانال تلگرام «حقوق بشر در ایران» نیز تصاویری از تجمع‌های مشابه در سایر شهرستان‌ها منتشر کرده است. در ایلام، مشهد، یزد و خرم‌آباد بازنشستگان در مقابل ساختمان تامین اجتماعی دست به تجمع زدند. 

در خرم‌آباد تجمع‌کنندگان پلاکاردهایی در دست داشتند که روی آن‌ها شعارهایی از جمله‌ «گرسنه‌ایم»، «حقوق طبق تورم» و «اجرای متناسب‌سازی حقوق بازنشستگی» به چشم می‌خورد.

همزمان با این تجمع‌ها، دو نامه جداگانه به رییس مجلس و مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی از سوی بازنشستگان ارسال شده و در آن مطالبات آن‌ها مورد اشاره قرار گرفته است.

این دور تازه‌ای از تجمعات صنفی پس از اعمال محدودیت‌های موج سوم کرونا و تعطیلی مشاغل و اماکن عمومی به شمار می‌رود که به صورت هماهنگ برگزار می‌شود.

پیش از این نیز، در تیرماه، بازنشستگان تامین اجتماعی در شهرهایی از جمله تهران،‌ مشهد،‌ کرج، تبریز، کرمانشاه، اهواز،‌ اراک و ایلام وضعیت مستمری و مشکلات معیشتی خود را مورد اعتراض قرار داده بودند.

همزمان با آن تجمع‌ها، اتحاد سراسری بازنشستگان ایران در بیانیه‌ای از کانون‌های بازنشستگی انتقاد کرده و نوشتند: «درخواست بازنشستگان برای تجمع خیابانی علاوه بر نشان شجاعت و دلیری بازنشستگان شریف مملکت،‌ نشان جان‌به‌لب رسیدن آن‌ها تحت فشار هزینه‌های سرسام‌آور تورمی است.»

با شیوع بحران کرونا و تشدید فشار تحریم‌ها بر اساس آمار منتشرشده خط فقر یک خانوار چهار نفره به ۱۰ میلیون تومان رسیده، دست‌کم دو میلیون نفر بیکار شده‌اند و میزان مصرف گوشت، برنج و میوه در ۷۰ درصد خانوارهای بیکارشدگان به صورت چشمگیر کاهش یافته است.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More