شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

خطیب‌زاده: دلیل لغو سفر ظریف به اروپا لجستیکی بود

 

پس از آنکه رسانه‌های آلمان گزارش دادند سفر محمدجواد ظریف به این کشور به دلیل اعدام نوید افکاری لغو شده است، سخنگوی وزارت خارجه ایران دلیل لغو سفر ظریف به اروپا را «لجستیکی» و شیوع کرونا اعلام کرد.

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران، روز دوشنبه ۲۴ شهریور گفت: «به دلیل مشکلات لجستیک ناشی از شیوع ویروس کووید-۱۹ هنوز این سفر‌ها قطعی نشده و بعید است که در چند هفته آینده قطعی شود.»

پیش از این رسانه‌ها خبر داده بودند که قرار است محمدجواد ظریف، وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران، برای گفت‌وگو درباره برجام و «مکانیسم ماشه» به  آلمان، فرانسه، بریتانیا، ایتالیا و اسپانیا سفر کند.

برخی رسانه‌های آلمان، از جمله روزنامه‌های بیلد و تاتز، روز یکشنبه خبر دادند به دنبال اعدام نوید افکاری، سفر محمدجواد ظریف به این کشور لغو شده است.

سفارت آلمان در تهران نیز با انتشار پیام بربل کوفلر، کمیسر حقوق بشر آلمان، اعلام کرده بود: «عمیقا از اعدام نوید افکاری متحير شديم. پذیرفتنی نیست که برای خاموش کردن صداهای مخالف، قوانین اساسی حقوقی نادیده گرفته شوند. دو برادر نوید هنوز در زندان هستند و اکنون به همبستگی ما نیاز دارند.»

همزمان اتحادیه اروپا نیز اعلام کرد اعدام نوید افکاری را به شدیدترین لحن محکوم می‌کند و افزود که که به صراحت با استفاده از مجازات اعدام در هر شرایطی مخالف است و آن را مجازاتی بی‌رحمانه و غیرانسانی می‌داند.

وزارت خارجه فرانسه نیز اعدام نوید افکاری را محکوم کرده است.

در همین حال روز دوشنبه علی باقری، معاون امور بین‌الملل قوه قضاییه، به واکنش سفارت‌خانه‌های اروپایی به اعدام نوید افکاری اعتراض کرد.

او گفت: «اگر از حق و عدل و انصاف بویی نبرده‌اید لااقل ادب دیپلماتیک را رعایت کنید و مانند یک گروه اپوزیسیون بلندگوی دروغ پراکنی نشوید.»

واکنش وزارت خارجه ایران به اتهام تلاش برای ترور سفیر آمریکا

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران، همچنین گزارش نشریه «پولیتیکو» درباره تلاش جمهوری اسلامی برای ترور سفیر آمریکا در آفریقای جنوبی را رد کرد و آن را «بخشی از کارزار ضداطلاعاتی دولت ترامپ علیه ایران» خواند.

خطیب‌زاده در عین حال تاکید کرد که  جمهوری اسلامی ایران پیگیری حقوقی بین‌المللی در ارتباط با «ترور قاسم سلیمانی» را «در تمامی سطوح ادامه خواهد داد».

دو مقام دولت آمریکا روز یکشنبه به نشریه «پولیتیکو» گفتند بر اساس گزارش‌های اطلاعاتی، جمهوری اسلامی ایران در حال توطئه برای کشتن لانا مارکس، سفیر ایالات متحده در آفریقای جنوبی، به عنوان انتقام مرگ قاسم سلیمانی است.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More