شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

در دومین حمله راکتی طی بیست و چهار ساعت؛ فرودگاه بغداد هدف قرار گرفت

بامداد دوشنبه فرودگاه بغداد مورد حمله راکتی قرار گرفت و در جریان این حمله یک راکت کاتیوشا به محوطه داخلی این فرودگاه اصابت کرد.

این دومین حمله راکتی در بیست و چهار ساعت اخیر به منطقه سبز، منطقه حفاظت شده پایتخت عراق و فرودگاه بین‌المللی بغداد است.

حملات راکتی بیست و چهار ساعت اخیر به منطقه سبز و فرودگاه بین‌المللی بغداد، درحالی صورت گرفت که هفته گذشته نیروهای سازمان ضد تروریسم عراق با ورود به یک مقر کتائب حزب‌الله، شبه نظامیان مورد حمایت جمهوری اسلامی ایران، اقدام به بازداشت چهارده نفر از اعضای آن کردند به اتهام دست داشتن در حملات راکتی کردند.

شبکه الحدث گزارش داد که هدف حمله راکتی به فرودگاه بغداد، محل استقرار نیروهای آمریکایی در این فرودگاه بوده است. در جریان این حمله یک راکت کاتیوشا به محوطه داخلی این فرودگاه، بین سالن انتظار و باند فرودگاه، اصابت کرد.

بنابر گزارش‌ها، در جریان حمله به فرودگاه بغداد، راکت کاتیوشا با وجود اصابت به محوطه داخلی فرودگاه، منفجر نشد و خسارتی در پی نداشت.

پس از وقوع این حمله راکتی، منابع رسانه‌ای در بغداد گزارش دادند که بالگردهای نظامی بر فراز فرودگاه و مناطق اطراف آن برای یافتن سکوی پرتاب و مسیر شلیک راکت به پرواز درآمدند و  نیروهای امنیتی نیز در حال بازرسی و تحقیق در فرودگاه هستند.

بامداد یک‌شنبه نیز منابع عراقی از حمله راکتی به منطقه سبز بغداد خبر دادند که در جریان آن اصابت یک راکت کاتیوشا به منزلی مسکونی در نزدیکی سفارت ایالات متحده در منطقه سبز، دست‌کم یک کودک مجروح شد.

هدف حمله بامداد یک‌شنبه نیز سفارت آمریکا در منطقه سبز بغداد عنوان شد اما منابع عراقی نوشتند که راکت شلیک شده به خطار رفت و با اصابت به یک منزل مسکونی منجر به زخمی شدن یک کودک شد.

این حملات درحالی انجام شده است که بنابر گزارش برخی منابع عراقی، نیروهای آمریکایی روز شنبه اقدام به نصب و آزمایش سامانه پاتریوت در منطقه سبز بغداد کردند.

در فاصله آذر تا دی ماه سال ۹۸ پس از چند حمله راکتی به پایگاه‌های محل استقرار نیروهای آمریکایی و حمله متقابل آمریکا به چند مقر کتائب حزب‌الله، شبه نظامیان مورد حمایت جمهوری اسلامی ایران به سفارت آمریکا در منطقه سبز عراق حمله کردند.

در پیامد حمله این شبه نظامیان به سفارت ایالات متحده بود که ارتش آمریکا، قاسم سلیمانی فرمانده وقت نیروی قدس شاخه برون مرزی سپاه پاسداران، را در یک حمله پهپادی در نزدیکی فرودگاه بغداد کشت.

با آنکه پس از کشته شدن سلیمانی، حملات راکتی شبه نظامیان به مواضع آمریکا در عراق تداوم داشته است اما  مصطفی الکاظمی، نخست وزیر جدید عراق، دو ماه قبل و در ابتدای روی کار آمدن خود عنوان کرد که با شبه‌نظامیانی که به پایگاه‌های آمریکا حمله می‌کنند برخورد سختی خواهد کرد.

الکاظمی در یکی از اولین احکامی که پس از نخست وزیری صادر کرد عبدالوهاب الساعدی را بار دیگر به ریاست سازمان ضد تروریسم عراق منصوب کرد.  الساعدی هفت ماه قبل از این حکم، با دستور عادل عبدالمهدی از سازمان ضد تروریسم اخراج شده بود و همین برکناری جرقه اعتراضات گسترده‌ای شد که به استعفای عبدالمهدی منجر شد.

نیروهای تحت امر عبدالوهاب الساعدی روز پنج‌شنبه پنجم تیر ماه  از سوی منابع عراقی خبر دادند که با حکم قضایی به یکی از مقرهای نیروهای کتائب حزب‌الله هجوم برده و ۱۴ شبه نظامی این گروه مورد حمایت جمهوری اسلامی را به اتهام دست‌داشتن در حملات راکتی بازداشت کردند.

اگر چه بازداشت شدگان چند روز بعد آزاد شدند اما فرماندهی مشترک عملیات نیروهای مسلح عراق در بیانیه‌ای اعلام کرد آنها در حال «برنامه‌ریزی برای حملات جدید به سفارت‌های خارجی» در بغداد بودند و بازداشت آنها «براساس اطلاعات دقیق» و با «حکم قضایی» انجام شد و تحقیقات در این زمینه ادامه خواهد داشت.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More