شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

ظریف: پولشویی گسترده در ایران یک واقعیت است

 

محمدجواد ظریف، وزیر امورخارجه ایران، می‌گوید پولشویی در این کشور یک «واقعیت» است و«پشت برخی نگرانی‌ها» درباره پیوستن ایران به گروه ویژه اقدام مالی (اف.ای.تی.اف) «منافع اقتصادی» وجود دارد.

او در گفت‌وگویی با وبسایت خبرآنلاین گفت برای اثبات اظهارات خود در مورد پولشویی اگر کدی هم داشته باشد، امکان علنی کردنش را ندارد. ظریف اما افزود: «کدهای زیادی در مورد میزان پولشویی در کشور وجود دارد».

 

ظریف در بخش دیگری از این گفت‌وگو با اشاره به بودجه ۱۱۰۰ میلیارد تومانی وزارت امورخارجه گفت این بودجه کمتر از «بودجه برخی دستگاه‌های فرهنگی» است که با «برخی ارگان‌های قدرتمند کشورارتباط دارند».

به گفته ظریف، این وزارتخانه نمی‌تواند با چنین «فضاسازی‌هایی» مقابله کند چون «کسانی که یک قلم معامله‌شان ممکن است ۳۰ هزار میلیارد باشد فضاسازی کرده‌اند. آنها می‌توانند بودجه وزارت خارجه را هزینه یک قلم فضاسازی‌شان کنند».

در چند ماه اخیر بحث پیوستن ایران به گروه ویژه اقدام مالی از بحث‌های اصلی در فضای سیاسی ایران بوده است. دولت روحانی برای آنکه از قرار گرفتن ایران در فهرست سیاه اف.ای.تی.اف جلوگیری کند، به ارائه چهار لایحه «پیوستن به کنوانسیون مبارزه با جرایم سازمان‌یافته»، «پیوستن به کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم»، «اصلاح قانون مبارزه با پولشویی» و «اصلاح قانون مبارزه با تامین مالی تروریسم» به مجلس اقدام کرده است.

گروه ویژه اقدام مالی تا بهمن‌ماه به ایران فرصت داده‌ است تا با تصویب لوایح مورد نظر، از ورودش به فهرست سیاه این گروه جلوگیری کند.

مجلس ایران دهم مهرماه سال جاری لایحه پیوستن ایران به کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم را تصویب کرد، اما این مصوبه از سوی شورای نگهبان رد شد. عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان گفت:«ایرادات اصلی شورای نگهبان به لایحه مبارزه با تامین مالی تروریسم (سی.اف.تی) یازده مورد بود که اگر این ایرادات برطرف شود، یازده ایراد دیگر خود به خود برطرف خواهد شد.»

پیش از این مجتبی ذوالنور، از نمایندگان اصولگرای مجلس، گفته بود اشکالات شورای نگهبان به این لایحه قابل رفع نیست و این لایحه در مجمع تشخیص مصلحت نظام هم تصویب نخواهد شد.

 

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More