شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

عضو هیات‌ رئیسه فراکسیون ورزش مجلس: ورزش ایران تعلیق شود، چه ایرادی دارد؟

یک عضو هیات‌ رئیسه فراکسیون ورزش مجلس در مورد پیامدهای احتمالی طرح رویارو نشدن ورزشکاران ایرانی با حریفان اسرائیلی گفت که تعلیق شدن ورزش ایران «ایرادی» ندارد.

مجلس ایران روز سه شنبه ۲۳ اردیبهشت،‌ دو فوریت طرحی را تصویب کرد که بر اساس آن هرگونه رقابت ورزشی رسمی یا تدارکاتی با اسرائیل ممنوع خواهد شد. جزئیات این طرح نیز باید در جلسه علنی مجلس تصویب شود و سپس شورای نگهبان باید این مصوبه را تایید کند تا به قانون تبدیل شود.

در همین حال حساب وزارت خارجه آمریکا در توییتر هشدار داده که این مصوبه می‌تواند «منجر به انزوای دائمی کل صنعت ورزشی ایران از رقابت های بین المللی، از جمله بازی‌های المپیک سال آینده در توکیو باشد و همه این نتایج به دلیل تنفر نادرست از اسرائیل است».

هشدارهایی نیز از سوی رسانه‌های داخلی ایران از جمله خبرگزاری ایلنا درباره حذف ورزشکاران ایرانی از مسابقات جهانی مطرح شده است.

با این حال محمد عزیزی،‌ عضو هیات‌رئیسه فراکسیون ورزش،‌ در مصاحبه با اعتماد‌آنلاین با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی اسرائیل را به رسمیت نمی‌شناسد، گفت: «مبارزه نکردن با ورزشکاران اسرائیلی بخشی از مباحث اعتقادی ماست.»  

او اضافه کرد: «حالا در این میان ورزش ایران تعلیق شود، چه ایرادی دارد؟ من اعتقادم این است که تعلیق شویم. ما که نمی‌توانیم از مباحث اعتقادی خودمان عدول کنیم. اگر می‌خواهند تعلیق کنند، این کار را انجام دهند».

عزیزی پیش از این به اتهام نقش داشتن در فساد مالی در صنعت خودرو بازداشت و با وثیقه آزاد شده بود.

مجلس دهم در حالی این مصوبه را تصویب کرده که چهارشنبه هفته آینده به فعالیت خود پایان می‌دهد. مجتبی ذالنوری،‌ رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس،‌ خواستار تصویب دو فوریت این طرح شده بود تا مجلس در مدت باقی‌مانده بتواند آن را تصویب کند.

قرار است کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی ایران این طرح را روز شنبه با حضور وزیر دفاع بررسی کند و این طرح در جلسه روز یکشنبه مجلس بررسی شود.

وزارت خارجه ایران درباره این طرح اظهار نظر نکرده است.

فدراسیون جهانی جودو، در شهریور سال گذشته، فعالیت‌های فدراسیون جودوی ایران را به دلیل فشار به سعید ملایی برای رقابت نکردن با ورزشکار اسرائیلی تعلیق کرد.

فدراسیون جمهوری اسلامی در واکنش به این تصمیم به دادگاه حکمیت ورزش شکایت کرد.

پیشتر قرار بود که این دادگاه در تاریخ ۲۰ فروردین‌ برگزار شود که به‌خاطر شیوع کرونا جلسه دادگاه به تعویق افتاد.

آرش میراسماعیلی، رییس فدراسیون جودو در ایران، شرایط را برای ایران در این دادگاه «دشوار» توصیف کرده است.

پیش از این نیز فدراسیون بین‌المللی کشتی علیرضا کریمی را به مدت شش ماه از حضور در مسابقات محروم کرده بود.

علیرضا کریمی، کشتی‌گیر آزادکار تیم زیر۲۳ سال ایران، برای روبرو نشدن با حریف اسرائیلی در رقابت‌های امیدهای جهان عمدا مقابل کشتی‌گیر روس شکست خورد.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More