شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

مشاور قالیباف: پیام خامنه‌ای به پوتین درباره روابط دو کشور در دوره بایدن بود

 

 

دستیار ویژه‌ محمدباقر قالیباف در امور بین‌الملل اعلام کرد که پیام رهبر جمهوری اسلامی به رییس جمهوری  روسیه درباره روابط دو کشور پس از انتخاب جو بایدن بوده است. 

حسین امیرعبداللهیان در یادداشتی در وب‌سایت علی خامنه‌ای نوشت که این پیام با توجه به‌ «مناسبات جدید بین‌‌المللی» برای مقام‌های روسیه «در راستای استحکام روابط راهبردی و پایدار دو کشور حائز اهمیت بود». 

او افزود: «طرف‌های منطقه‌ای جمهوری اسلامی باید این را بدانند که تحولات کاخ سفید رابطه‌ راهبردی ما را نمی‌‌تواند تحت تاثیر قرار بدهد.» 

به گفته امیرعبداللهیان، ساعتی پس از تحویل پیام رهبر جمهوری اسلامی به «نماینده ویژه» پوتین، هیات ایرانی مطلع شده که رییس جمهوری روسیه «پیام را خوانده‌» و این پیام «مورد توجه جدی» او قرار گرفته است. 

 امیرعبداللهیان جزئیات بیشتری درباره این پیام بیان نکرد. 

در سفر اخیر قالیباف، رییس مجلس ایران به روسیه، پیام رهبر جمهوری اسلامی به رییس جمهوری روسیه، تحویل رییس مجلس دومای این کشور شد. 

دیدار نکردن پوتین با قالیباف بحث‌های زیادی را در ایران دامن زد.

تیم قالیباف ابتدا اعلام کردند او با پوتین دیدار می‌کند، اما بعد گفت قالیباف به دلیل پروتکل‌های بهداشتی پوتین با او دیدار نخواهد کرد. وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی هم اعلام کرد برنامه‌ای برای دیدار قالیباف با پوتین وجود نداشته است.

امیرعبدالهیان در این مورد نوشت روسیه از قبل در «یک یادداشت رسمی» اعلام کرده بود برای اینکه دریافت پیام رهبر به‌خاطر پروتکل‌ها به تاخیر نیفتد، نماینده‌ ویژه‌ای در مسکو این پیام را دریافت می‌کند. 

در حالی که نزدیکان قالیباف هدف از این سفر را انتقال پیام رهبر جمهوری اسلامی ذکر کرده بودند، حسین شریعتمداری، نماینده رهبر جمهوری اسلامی در روزنامه کیهان،  گفته بود که انتقال این پیام هدف اصلی این سفر نبوده است. 

شریعتمداری پس از بازتاب این سخنانش در سرمقاله روز پنجشنبه کیهان نوشت که  اگر قالیباف «شخصیتی برجسته و عمیقا مورد اعتماد» رهبر جمهوری اسلامی نبود به عنوان حامل این پیام انتخاب نمی شد.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More