شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

مشکل تنفسی بعد از اولین باران پاییزی، صدها اهوازی را به بیمارستان‌ها کشاند

دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز اعلام کرد که به‌دنبال اولین باران پاییزی در خوزستان بیش از ۵۰۰ نفر از شهروندان اهوازی طی دو روز به‌دلیل عارضه تنفسی راهی بیمارستان‌ها و مراکز درمانی شدند.

فرهاد حمزه‌لویی، مدیر روابط عمومی‌ دانشگاه علوم‌ پزشکی‌ جندی‌ شاپور اهواز، گفت که روز بیست و هفتم مهر پس از وقوع اولین بارندگی در اهواز ۲۴۶ نفر دچار عارضه تنفسی شده و راهی مراکز درمانی این شهر شدند که از این تعداد ۱۸۴ نفر سرپایی درمان و ۶۲ نفر بستری شدند.

به گفته حمزه‌لویی روز بیست و هشتم مهر نیز ۲۸۶ نفر دچار عارضه نفس تنگی شدند و به مراکز درمانی مراجعه کردند. وی گفت  از ۲۸۶ نفری که با اولین باران پاییزی اهواز راهی مراکز درمانی شدند، ۲۱۵ نفر به صورت سرپایی درمان و ۷۱ نفر بستری شدند.

به این ترتیب طی دو روز نخست پس از اولین باران پاییزی در اهواز دست‌کم ۵۳۴ نفر از شهروندان دچار مشکلات تنفسی شده و کارشان به بیمارستان‌ها و مراکز درمانی کشیده است. به گفته حمزه‌لویی بیشترین مراجعه در این خصوص مربوط به بیمارستان ابوذر اهواز  است.

شیوع عارضه تنگی نفس شهروندان خوزستانی همزمان با بارش نخستین باران‌ پاییزی از سال ۱۳۹۲ آغاز شد و تا سال ۱۳۹۴ طی سه سال در فصل پاییز و با اولین باران پاییزی در مجموع بیش از ۶۰ هزار نفر به دلیل مشکلات تنفسی به بیمارستان‌ها و مراکز استان خوزستان مراجعه‌ کردند.

روند ابتلای گروهی شهروندان استان خوزستان به مشکلات تنفسی بر اثر باران پاییزی طی سال ۱۳۹۵ کاهش یافت اما از آن پس تاکنون هر سال به هنگام بارش اولین باران پاییزی صده‌ها تن از مردم خوزستان دچار این عارضه شده و راهی بیمارستان‌ها می‌شوند.

نهادها و مقام‌های مسئول تاکنون درباره دلیل بروز این عارضه عمومی پاسخ دقیقی ارایه نکرده‌اند. در یکی از پژوهش‌های انجام شده در خوزستان  ۱۸ گزینه به عنوان عامل احتمالی این مشکلات تنفسی مورد بررسی قرار گرفت که در نهایت از «مشعل‌های چاه‌های نفت، سوزاندن مزارع نیشکر، سوزاندن زباله و همچنین گرده‌های گیاه کونوکارپوس» به عنوان عوامل احتمالی بروز این پدیده در خوزستان معرفی شدند.

دانشگاه علوم پزشکی خوزستان بر گرده‌های گیاه کونوکارپوس به‌عنوان یکی از عوامل اصلی بروز این عارضه فراگیر تنفسی تاکید کرده است.

استان خوزستان طی یک دهه گذشته با بحران ریزگردها مواجه بوده است. شدت این بحران به اندازه‌ای بوده که بارها شهرهای این استان از جمله اهواز را به تعطیلی کشانده است.

با وجود این‌که مقام‌های دولت و سازمان حفاظت محیط زیست بارها از اجرای طرح‌هایی برای مهار ریزگردها در این استان خبر داده‌اند اما علی ساری، یکی از نمایندگان مردم اهواز، باوی، حمیدیه و کارون در مجلس شورای اسلامی، روز دوشنبه در نخستین نشست سمن‌های محیط زیستی خوزستان، به «تناقضاتی» اشاره کرد که در گزارش‌ مدیران در باره طرح مهار ریزگردها وجود دارد.

ساری گفت که از سوی مقام‌های مسئول «پیشرفت طرح مهار گرد و غبار در خوزستان ۵۰ درصد اعلام شده است» و این در حالی است که «بر اساس شواهد این طرح در حدود ۱۵ تا ۲۰ درصد پیشرفت دارد.»

این نماینده مجلس به همین دلیل گفت: «طرح تحقیق و تفحص درباره هزینه مهار گرد و غبار در خوزستان، در کمیسیون آب و کشاورزی مجلس شورای اسلامی تصویب شده است.»

محمدصادق کریمی‌کیا،  مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری خوزستان، نیز روز دوشنبه بیست و نهم مهر، نسبت به افزایش مهاجرت مردم این استان به دلیل مخاطرات زیست محیطی هشدار داد و با اشاره به بحران‌های ناشی از انتقال آب و بحران ریزگردها، گفت: «خوزستان یک حوزه مخاطره آمیز از نظر زیست محیطی شده است.»

کریمی‌کیا وقوع توفان‌ ریزگردها در استان خوزستان را دارای پیامدهای اجتماعی دانست و گفت: «توفان‌های گرد و غبار اگر چه یک پدیده فیزیکی است اما دارای تبعات اجتماعی شدید است که مهمترین آن خطر مهاجرت خوزستانی‌ها است.»

وی با بیان این‌که مقصد مهاجرت بیشتر خوزستانی‌ها در سال‌های اخیر استان‌های تهران، البرز و اصفهان بوده است، گفت: «نگرانیم که مهاجرت و حاشیه نشینی خوزستان به‌دلیل شرایط بد زیستی برای کل کشور تبعات بدی داشته باشد و انتظار داریم سازمان حفاظت محیط زیست اجازه ندهد خواسته‌های منطقه‌ای بر منافع ملی غلبه کند.»

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More