شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

نشست کمیسیون مشترک برجام با محوریت تحریم‌های بخش هوانوردی

 

نشست کمیسیون مشترک برجام، روز جمعه ۲۵ اسفندماه، در وین برگزار شد. این نشست بر موضوع رفع تحریم‌ها، به‌ویژه تحریم‌های بخش هوانوردی و رسیدگی به موارد نقض برجام ازسوی آمریکا متمرکز بود.

این نشست، یازدهمین جلسه کمیسیون مشترک برجام و هشتمین نشست آن از زمان اجرایی‌شدن برجام (۱۶ ژانویه ۲۰۱۶) تاکنون است که درهتل کوبورگ وین، پایتخت اتریش، به ریاست هلگا اشمید، معاون مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه ایران و با حضور مدیران کل سیاسی کشورهای ۱+۵ (آمریکا، فرانسه، روسیه، انگلستان، چین و آلمان) برگزار شد.

در این نشست سه‌ساعته که ساعت ۱۱ به وقت محلی آغاز شده بود، ریاست هیأت آمریکایی برعهده‌ برایان هوک، مدیر برنامه‌ریزی سیاسی وزارت امور خارجه آمریکا بود که برای نخستین‌بار در این کمیسیون مشترک برجام حضور پیدا کرده بود.

با توجه به قراردادهای خرید هواپیما که پس از برجام منعقد شده، اما هنوز به‌اجرا درنیامده است، در نشست کمیسیون مشترک، نمایندگانی از هواپیمایی ایران نیز حضور داشتند.

فرزانه شرفبافی، مدیرعامل ایران‌ایر، پس از خروج از جلسه، با اشاره به طرح مشکلات مربوط به لغو تحریم‌ها در بخش هوایی در این نشست، گفت: «در این جلسه درباره مجوزهای اداره خزانه‌داری و دفتر کنترل اموال خارجی (OFAC) در بخش هوایی صحبت کردیم».

همچنین شیوا راوشی از بانک مرکزی نیز در جمع اعضای هیأت ایرانی، در این نشست، حضور داشت.

عراقچی روز پنج‌شنبه در گفت‌وگو با خبرگزاری ایرنا گفته بود: «این‌بار بحث ما در کمیسیون مشترک، به‌طور مشخص بر موضوع رفع تحریم‌ها و بدعهدی‌ها و تعلل‌ها و حتی مشخصاً نقض تعهدات انجام‌شده توسط دولت آمریکا، متمرکز خواهد بود و هیأت ایرانی، موارد مشخص نقض برجام توسط آمریکا را در کمیسیون مشترک ارائه خواهد کرد. این گزارش را هم طرف مقابل و هم طرف ایرانی ارائه خواهد داد. ما برداشت‌های خودمان را ارائه خواهیم داد و انتظار داریم که کمیسیون مشترک، درخصوص این موارد نقض، موضع خودش را بیان کند».

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران نیز روز چهارشنبه ۲۳ اسفندماه، اعلام کرده بود که در این نشست کمیسیون، مشکلات، موانع و تخطی‌ها و بدعهدی‌هایی که «احتمالاً توسط طرف‌های مقابل و قطعاً ازسوی آمریکا صورت گرفته»، ازسوی ایران دنبال خواهد شد.

 

20:50
واکنش‌ها در توئیتر به نشست کمیسیون مشترک برجام
20:40
گفت‌وگو با نیلوفر پورابراهیم درمورد نشست کمیسیون مشترک برجام در وین
20:29
نشست کمیسیون مشترک برجام هم‌زمان با ابهام درمورد ادامه تعهد آمریکا به توافق
20:03
واشنگتن‌اگزمینر: زمان برای اصلاح برجام روبه پایان می‌رود
تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More