شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

همزمان با موج کرونا؛ پدیده تنگی نفس بعد از باران در خوزستان دو هزار نفر را راهی بیمارستان کرد

فرهاد ابول‌نژادیان، رییس دانشگاه علوم پزشکی جندی‌شاپور اهواز اعلام کرد که به دنبال نخستین باران پاییزی در استان خوزستان، بروز مشکلات تنفسی و تنگی نفس نزدیک دو هزار نفر را طی شبانه روز گذشته روانه بیمارستان‌ها کرد.

در حالی که روند ابتلا و جان‌باختن بر اثر کرونا روزانه در حال افزایش است، رییس دانشگاه علوم پزشکی جندی‌شاپور اهواز  گفت که در پی نخستین بارندگی‌های پاییزی در خوزستان از شب گذشته تاکنون یک هزار و ۹۶۴ بیمار با علائم تنفسی و تنگی نفس به بیمارستان‌های خوزستان مراجعه کرده‌اند که یک هزار و ۷۸۲ نفر از این تعداد به صورت سرپایی درمان شده‌اند، ۱۵۸ بیمار نیز به صورت موقت [در بخش اورژانس بیمارستان‌ها] بستری شدند و ۲۴ نفر نیز در بخش‌ها بستری هستند.

ابول‌نژادیان افزود که عمده این بیماران مربوط به شهرهای اهواز، دشت آزادگان، آبادان، خرمشهر و امیدیه بوده‌اند اما بیشترین آمار مراجعه‌کنندگان نسبت به جمعیت در خرمشهر بوده است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی جندی‌شاپور اهواز تاکید کرد که با توجه به تداوم بارندگی ممکن است مراجعه بیماران با علایم تنفسی باز هم ادامه داشته باشد بنابراین از مردم به ویژه افرادی که بیماری‌های تنفسی دارند می‌خواهیم همچنان از منزل خارج نشوند و درب و پنجره‌ها را ببندند و بیماران تنفسی اسپری‌های تنفسی را نیز استفاده کنند.

شیوع عارضه «مشکل تنفسی بعد از باران» در استان خوزستان از سال ۱۳۹۲ آغاز شد و تا سال ۱۳۹۴ طی سه سال در فصل پاییز و با اولین باران پاییزی در مجموع بیش از ۶۰ هزار نفر به دلیل مشکلات تنفسی به بیمارستان‌ها و مراکز استان خوزستان مراجعه‌ کردند.

روند ابتلای گروهی شهروندان استان خوزستان به مشکلات تنفسی بعد از اولین باران‌های پاییزی طی سال ۱۳۹۵ کاهش یافت اما از آن پس تاکنون هر سال به هنگام بارش اولین باران پاییزی هزاران نفر از مردم خوزستان دچار این عارضه شده و راهی بیمارستان‌ها می‌شوند.

نهادها و مقام‌های مسئول تاکنون درباره دلیل بروز این عارضه عمومی پاسخ دقیقی ارایه نکرده‌اند. در یکی از پژوهش‌های انجام شده در خوزستان ۱۸ گزینه به عنوان عامل احتمالی این مشکلات تنفسی مورد بررسی قرار گرفت که در نهایت از «مشعل‌های چاه‌های نفت، سوزاندن مزارع نیشکر، سوزاندن زباله و همچنین گرده‌های گیاه کونوکارپوس» به عنوان عوامل احتمالی بروز این پدیده در خوزستان معرفی شدند.

دانشگاه علوم پزشکی خوزستان بر گرده‌های گیاه کونوکارپوس به‌عنوان یکی از عوامل اصلی بروز این عارضه فراگیر تنفسی تاکید کرده است.

فرهاد ابول‌نژادیان، رییس دانشگاه علوم پزشکی جندی‌شاپور اهواز بامداد جمعه بیست و سوم آبان ماه نیز بار دیگر بر همین نظر تاکید کرد و گفت که در هر شهری که کونوکارپوس را بهتر هرس کرده‌اند، کمترین آسیب وارد شده است.

او افزود که در خرمشهر که بیشترین تعداد بیماران مراجعه‌کننده با عارضه تنگی نفس در شبانه روز گذشته را به نسبت داشته است، شهرداری خرمشهر فقط حدود ۴۰ درصد درختان کنوکارپوس را هرس کرده بود.

استان خوزستان  همچنین طی یک دهه گذشته با بحران ریزگردها مواجه بوده است و شدت این بحران به اندازه‌ای بوده که بارها شهرهای این استان از جمله اهواز را به تعطیلی کشانده است.

مقام‌های خوزستان همچنین از افزایش مهاجرت مردم این استان به دلیل مخاطرات زیست محیطی به استان‌های دیگر گزارش داده‌اند و تاکید دارند که خوزستان به یک حوزه مخاطره‌آمیز از نظر زیست محیطی تبدیل شده است.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More