شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.
نگرانی از تاثیر ماریجوانا بر رشد مغزی نوجوانان

نوجوانان الکل و سیگار را کنار می‌گذارند و بیشتر سراغ ماریجوانا می‌روند

 

نوجوانان امروزی بیشتر سراغ ماریجوانا می‌روند و کمتر از گذشته الکل، سیگار یا انواع مخدر مصرف می‌کنند.

پژوهشگران دانشگاه کلمبیا در نیویورک با بررسی عادت‌‌های نوجوانان این کشور دریافتند مصرف شاه‌دانه (گیاهی که از آن گُل یا ماریجوانا تولید می‌شود) در این گروه سنی افزایش چندانی نداشته، و مصرف الکل و سیگار نیز کاهش داشته است.

در این پژوهش، داده‌های جمع‌آوری‌شده از دانش‌آموزهای سال آخر دبیرستان‌های آمریکا در ۴۰ سال گذشته بررسی شدند. به‌عنوان مثال، این بررسی نشان داد که در سال ۱۹۹۵، سه‌چهارم دانش‌آموزها هم ماریجوانا و هم سیگار را امتحان کرده بودند، ولی اول سراغ سیگار رفته بودند. در سال ۲۰۱۶، فقط ۴۰٪ آن‌ها اول سیگار کشیده بودند، حدود نیمی از آن‌ها اول الکل را انتخاب کرده بودند، ولی اکثرشان، اول و یا فقط سراغ ماریجوانا رفته بودند.

این موضوع نگران‌کننده است، چون مصرف مکرر و طولانی‌مدت ماریجوانا می‌تواند به رشد مغزی نوجوانان آسیب‌ بزند.

دولت کانادا که امسال مصرف تفریحی ماریجوانا را در این کشور آزاد کرد، سن خرید را ۱۹ سال مشخص کرده است، البته بعضی استان‌ها حداقل سن خرید را افزایش دادند. به‌نقل از وب‌سایت دولت فدرال کانادا:

«بررسی‌های علمی نشان داده‌اند که رشد مغز تا ۲۵سالگی کامل نمی‌شود. بنابراین، جوانان (و نوجوانان) در معرض عوارض مصرف ماریجوانا بر رشد و عملکرد مغزی‌شان هستند.»

این وب‌سایت هشدار می‌دهد وقتی مصرف ماریجوانا «مکرر و درازمدت باشد، و از اوایل نوجوانی شروع شود»، می‌تواند بر رشد مغز تاثیر منفی بگذارد و «برخی از این اثرات برگشت‌ناپذیر خواهند بود».

دولت کانادا به والدین، معلم‌ها، مشاورها و دیگر افراد بالغ معتمد توصیه می‌کند با جوانان و نوجوانان درباره اثرات مواد مخدر و گیاهان نشاط‌آور جدی صحبت کنند.

این دولت همچنین برای شش سال آینده بودجه‌ای  ۱۰۰ میلیون دلاری را به آموزش نوجوانان درباره خطرات مصرف ماریجوانا در سنین پایین اختصاص داده است.

نگرانی اصلی، کارکرد حافظه و اثر ماریجوانا بر یادگیری نوجوانان است.

بر اساس پژوهشی تازه که در ژورنال روان‌شناسی بالینی منتشر شده، اگر نوجوانان مصرف مکرر ماریجوانا را حتی یک هفته کنار بگذارند، کارکرد مغز و درک آموزشی‌شان بهبود فوری و قابل‌ملاحظه‌ای خواهد داشت.

نسل جدید نوجوانان، در مقایسه با نسل‌های قبل، بیشتر وقتشان را با دستگاه‌هایی نظیر تلفن‌های همراه و رایانه‌ها می‌گذرانند، و بیش از واقعیت، در فضای مجازی حضور دارند. نتایج این جدایی از جامعه و خانواده را می‌توان در تغییر عادت‌های رفتاری‌شان مشاهده کرد.

بررسی دیگری نشان داده بود که نوجوانان ۱۳ تا ۱۹ ساله آمریکایی در کنار کاهش مصرف الکل و سیگار، کمتر از گذشته قرارهای عاطفی می‌گذارند، روابط جنسی کمتری دارند، کمتر از گذشته با والدین‌شان بیرون می‌روند، کمتر رانندگی می‌کنند و کمتر از نسل‌های قبل در جست‌‌و‌جوی کار هستند.

این پژوهش می‌گوید نوجوانان ۱۸ ساله امروزی بیشتر شبیه نوجوانان ۱۵ ساله نسل‌های قرن بیستمی رفتار می‌کنند.

یکی از دلایلی که برای قانونی شدن ماریجوانا در کانادا عنوان شده نظارت قانونی بر مصرف است تا نوجوانان راحت به آن دسترسی نداشته باشند. در این کشور هرگونه تبلیغ ماریجوانا ممنوع است و اگر کسی ماریجوانا را در اختیار نو‌جوانان قرار دهد، مرتکب جرم شده و ممکن است با مجازات زندان و جریمه نقدی روبه‌رو شود.

 

خبرنگار ایران اینترنشنال
تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More