شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.
شاید برخی از صدها مفقود آتش کمپ هرگز پیدا نشوند

باران و سیلاب بر زمین سوخته: مهلک‌ترین آتش تاریخ کالیفرنیا تقریبا مهار شد

 

پس از ماه‌ها خشکسالی، در شمال کالیفرنیا باران بارید، و بارندگی شدید بر زمین‌های سوخته، سرانجام مهلک‌ترین آتش تاریخ این ایالت را تا ۹۵٪ مهار کرد.

طی دو هفته، آتش کمپ جان ۸۴ نفر را گرفت و ۵۶۳ نفر همچنان در فهرست مفقودی‌‌ها قرار دارند.

این آتش خانه ۱۳هزار و ۹۰۶ خانوار را سوزاند و آن‌ها را در سرمای پاییزی غرب آمریکا آواره کرد.

آتش کمپ فقط یکی از آتش‌های بزرگ پاییز کالیفرنیاست.

این آتش، دست‌کم ۱۵۳هزار جریب را کامل سوزانده است. به‌جز هزارها خانه، این آتش ۵۱۴ ساختمان تجاری را ویران کرد و ۴۲۳۲ سازه دیگر را هم نابود کرد.

پس از دست‌کم ۲۲۰ روز، سرانجام در شمال کالیفرنیا باران بارید، در منطقه‌ای که این آتش توانست به‌سرعت در آن منتشر شود. ولی بارندگی شدید مشکلات دیگری به همراه داشت. اردوگاه‌های آواره‌های قربانی شرایط اقلیمی بعضا جابه‌جا شد تا از مسیر سیلاب دور بمانند، و وقتی باران تبدیل شد به سیلاب، عملیات جست‌وجوی مفقودی‌ها با مشکل مواجه شد.

این عملیات که پس از عملیات جست‌وجوی بازماندگان حمله تروریستی یازده سپتامبر به برج‌های دوقلو در نیویورک، بزرگ‌ترین عملیات جست‌وجو در تاریخ معاصر آمریکا است، بیشتر بر یافتن بقایای اجساد متمرکز است.

بیشتر قربانی‌ها در خانه‌ها یا توی ماشین‌ها گیر افتاده و کاملا سوخته‌اند، آنچه باقی مانده اندکی خاکستر و بعضا چند تکه استخوان است. ممکن است سیلاب برخی از اجساد را با خود برده باشد.

 

 

عاقبت، آتش وولسی در حوالی لس‌آنجلس هم تا ۹۳٪ مهار شد. این آتش پاییزی جان سه نفر را گرفت و نزدیک به ۱۰۰هزار جریب زمین را سوزاند و ۱۵۰۰ سازه را نابود کرد.

آتش‌های پاییزی کالیفرنیا، ده‌ها میلیارد دلار خسارت بر جای گذاشته‌اند.

این بارندگی شدید پس از ماه‌ها خشکسالی در نتیجه تغییر رفتارهای آب‌وهوایی ناشی از گرمایش زمین است. عامل اصلی شکل‌گیری آتش کمپ در پاییز امسال گرمایش زمین به‌واسطه فعالیت‌های صنعتی بشر است. زمین خشک، رطوبت پایین هوا، باد تند، این آتش را به‌سرعت منتشر و ده‌ها هزار نفر را غافلگیر کرد.

شهر پارادایس در کالیفرنیا به‌کل ویران شده است. دود این آتش سراسر قاره را درنوردید و در شهرهایی چون نیویورک و بوستون منجر به افزایش حجم ریزگردها و آلودگی هوا شد.

دود آتش‌ در منابع طبیعی می‌تواند به‌اندازه خود این آتش‌ها مهلک باشد، چون آکنده از دود مواد شیمیایی سوخته و ریزگردهاست.

 

خبرنگار ایران اینترنشنال
تازه چه خبر؟
گزارش‌های رسانه‌ای از مرگ شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در زندان تهران بزرگ خبر می‌دهند. منابع نزدیک به خانواده شاهین ناصری در گفت‌وگو با...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More