شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

دیدگاه: پنج باور اشتباه رایج در مورد تغییر اقلیم

 

نوشته کترین هِی‌هو

 

چهارمین سنجش اقلیمی آمریکا، که نتیجه فعالیت ۱۳ سازمان دولت فدرال و ۳۵۰ دانشمند از جمله خودم بود، خیلی رک می‌گوید: زمین سریع‌تر از هر زمانی در طول تاریخ بشر دارد گرم می‌شود و خود ما مسئولش هستیم.

تغییر اقلیم همین‌ الان هم بر زندگی مردم تاثیر گذاشته است و هرچه بیشتر کربن مصرف کنیم، آثار آن در گذر این قرن مخرب‌تر و خطرناک‌تر خواهد بود. بااین‌حال، خیلی‌ها مرتب خبرهای جعلی تغییر اقلیم را منتشر می‌کنند و این‌جا پنج تا از رایج‌ترین باورهای اشتباه را فهرست می‌کنم.

 

۱. دانشمندهای اقلیمی به‌خاطر پول دروغ می‌گویند

سیاستمدارهای محافظه‌کار می‌گویند اقلیم‌شناسان به‌خاطر پول می‌آیند و این دروغ‌ها را می‌گویند. می‌دانید در قبال صدها ساعت کار برای نوشتن این گزارش دولت فدرال چقدر پول گرفتم؟ هیچی. در مقابل، عده‌ای مرتب می‌گویند اقلیم‌شناسان یا کلی پول می‌گیرند یا برای تحقیق‌های بیشتر بودجه می‌گیرند، برای همین این اعداد و ارقام را جعل می‌کنند. در‌حقیقت، اگر بخواهی پول در‌بیاوری احتیاجی به جعل خبر تغییر اقلیم نداری. در‌نهایت اینکه موسسه‌ای که در آن کار می‌کنم هر‌قدر پول داشته باشد، حقوق من ثابت است.

 

۲. اقلیم قبلا هم تغییر کرده و این چرخه‌ای طبیعی است

دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا، پیش‌تر گفته «اقلیم قبلا هم تغییر کرده و این چرخه‌ای طبیعی است». دیگران هم گفته‌اند و ادعا می‌کنند «شرایط دوباره مثل قبل خواهد شد». خیلی‌ها می‌گویند زمین به عصر یخبندان رفته و بعد دوباره گرم شده است، الان هم تفاوتی ندارد و خود زمین مسئولش است.

بااین‌حال، طبیعت این حرف را تایید نمی‌کند. در چند دهه اخیر، انرژی دریافتی زمین از خورشید کاهش یافته است، یعنی زمین باید خنک‌تر می‌شد، نه گرم‌تر.  

همچنین طبق تقویم زمین‌شناختی، الان نوبت گرمایش زمین نیست، بلکه به‌جایش باید در مسیر عصر یخبندان باشیم.

آتش‌فشان‌ها هم فعالیت چندانی نداشته‌اند و فقط حدود ۱٪ دی‌اکسید کرین تولید آدمی گاز به جو فرستادند. هرچند فعالیت شدید آتش‌فشانی بانی خنک شدن زمین می‌شود، نه گرمایش آن.

 

۳. اقلیم‌شناسان در موضوع گرمایش زمین به قطعیت نرسیده‌اند

به‌کرات شنیده‌ایم وقتی صحبت گرمایش زمین باشد، اقلیم‌شناسان دو دسته می‌شوند و نظر همدیگر را رد می‌کنند. در واقعیت ولی دست‌کم ۹۷٪ اقلیم‌شناسان زمین بر این باورند که گرمایش زمین به‌خاطر فعالیت آدم است. دست‌کم ۱۸ جامعه علمی آمریکا، از انجمن ژئوفیزیک آمریکا گرفته تا انجمن پزشکان آمریکا، بیانیه‌های رسمی درباره صحت گرمایش زمین و اثراتش منتشر کرده‌اند. حداقل ۵۰ سال از زمانی که دانشمندان آمریکایی (نه چینی) موضوع گرمایش زمین را پیش کشیده‌اند گذشته است.

 

۴. تغییر اقلیم تاثیری روی من یکی ندارد

مردم بیش از آن‌که باور داشته باشند علم اشتباه می‌کند، باور دارند تغییر اقلیم تاثیری بر خود آن‌ها نخواهد داشت. نزدیک به ۷۰٪ آمریکایی‌ها در یک نظرسنجی گفتند قبول دارند تغییر اقلیم دارد اتفاق می‌افتد، ولی فقط ۴۰٪ آن‌ها فکر می‌کردند اثرات تغییر اقلیم زندگی‌شان را دستخوش تغییر خواهد کرد.

در واقعیت ولی گرمایش زمین سراغ همه‌چیز می‌رود، از سلامت ما گرفته تا اقتصاد و سواحل و زیرساخت‌ها، موج‌های گرما را قدرتمندتر می‌کند، رویدادهای شدید آب‌وهوایی مکررتر می‌شود، طوفان‌های اقیانوسی غول‌پیکرتر و آتش در منابع طبیعی لجام‌گسیخته‌تر می‌شود.

گرمایش زمین همین‌ الان هم بر زندگی ما اثر گذاشته است.

 

۵. هوای بیرون سرد است - پس گرمایش زمین واقعی نیست

هر مرتبه هوا سرد و یخبندان می‌شود یا برف می‌بارد، سیاستمدارهایی مثل دونالد ترامپ می‌گویند: «گرمایش زمین؟ کدام گرمایش زمین؟» ولی هوای یخبندان داده‌های مرتبط به گرمایش زمین را خنثی نمی‌کند و اقلیم چیزی شبیه شخصیت فردی شماست. آب‌وهوا (weather) در مکانی معین و در زمانی مشخص رخ می‌دهد. اقلیم (climate) میانگین آب‌وهوا طی چندین دهه است. هوا یک روز هفته یخبندان و برفی می‌شود، خب این آب‌وهوا است. گرمایش زمین باشد یا نباشد، روزهای یخبندان، خصوصا در زمستان، رخ می‌دهند. البته از سال ۲۰۰۰ به این‌سو، روزهای خیلی گرم بیشتر از روزهای خیلی سرد شده‌اند. در‌حقیقت در سال ۲۰۱۷ در آمریکا ۱۰ هزار رکورد سرمای هوا شکسته شد و در مقابل ۳۶ هزار رکورد گرمای هوا را نیز شکستیم.

 

این مطلب ترجمه‌ای آزاد و خلاصه‌ای از مقاله کترین هی‌هو (Katharine Hayhoe) در واشنگتن‌پست با عنوان «پنج اسطوره در مورد تغییر اقلیم» است که در نوامبر ۲۰۱۸ منتشر شد.

 

تازه چه خبر؟
گزارش‌های رسانه‌ای از مرگ شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در زندان تهران بزرگ خبر می‌دهند. منابع نزدیک به خانواده شاهین ناصری در گفت‌وگو با...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More