شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

توضیحات هیات رییسه مجلس درباره پیام خامنه‌ای؛ روابط با شرق کمرنگ نمی‌شود

 

 

سخنگوی هیات رییسه مجلس در ایران محتوای پیام اخیر علی خامنه‌ای به ولادیمیر پوتین را اطمینان دادن به روسیه درباره کمرنگ نشدن روابط دو طرف ذکر کرد.

محمدحسین فرهنگی روز شنبه ۲۵ بهمن همچنین وزارت امور خارجه را مقصر دیدار نکردن محمدباقر قالیباف با پوتین دانست.

سخنگوی هیات رییسه مجلس درباره نامه رهبر جمهوری اسلامی به رییس جمهوری روسیه گفت که این نامه «در شرایط خاصی» ارسال شده است.

او اضافه کرد: «در قضایای برجام بسیاری از قرارها با شرق کمرنگ شد و آثار اقتصادی برای ما داشت. ما می‌خواهیم بگوییم این‌بار تحت هیچ شرایطی این اتفاق نخواهد افتاد.»

فرهنگی تاکید کرد: «پیام ما به شرق این است که تلاش خواهیم کرد هر توافقی را که انجام می‌دهیم بر سر آن باشیم و هر تصمیمی را که می‌گیریم؛ تداوم داشته باشد.»

دستیار ویژه قالیباف در امور بین‌الملل نیز اعلام کرده بود که پیام رهبر جمهوری اسلامی به پوتین درباره روابط دو کشور پس از انتخاب جو بایدن بوده است. 

حسین امیرعبداللهیان در یادداشتی در وب‌سایت خامنه‌ای نوشته بود که تحولات کاخ سفید رابطه «راهبردی» جمهوری اسلامی با «طرف های منطقه‌ای» خود را تحت تاثیر قرار نخواهد داد.

سخنگوی هیات رییسه مجلس همچنین گفت که وزارت خارجه نتوانسته «هماهنگی‌های لازم» برای دیدار قالیباف با پوتین را انجام دهد و این پیام تحویل رییس دومای روسیه شده است.

این سخنان در حالی بیان شده که پیش از این مقامات دولت اعلام کرده‌اند از ابتدا قرار نبوده این دیدار انجام شود.

حسین شریعتمداری، نماینده رهبر جمهوری اسلامی در روزنامه کیهان، نیز گفته بود که انتقال پیام خامنه‌ای هدف اصلی سفر قالیباف نبوده است. 

شریعتمداری پس از بازتاب این سخنانش در سرمقاله روز پنجشنبه کیهان نوشت که اگر قالیباف «شخصیتی برجسته و عمیقا مورد اعتماد» رهبر جمهوری اسلامی نبود به عنوان حامل این پیام انتخاب نمی شد.

او در عین حال نوشت که نزدیکان قالیباف از روابط بین‌الملل و پروتکل‌های تعریف‌شده آن «شناخت کافی» ندارند.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More