شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

ذوالنوری: گشایشی در «حصر» به وجود نمی‌آید

یک نماینده اصولگرای مجلس شورای اسلامی ایران گفته است در حال حاضر امکان به وجود آمدن هیچ گشایشی در حصر میرحسین موسوی، مهدی کروبی و زهرا رهنورد، رهبران معترضان به نتایج انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸، وجود ندارد.

مجتبی ذوالنوری روز دوشنبه ۱۹ آذرماه به سایت انتخاب گفت یکی از دلایل این مساله آن است که از طرف افرادی که در حصر هستند هم «اقدام مثبتی» رخ نداده است.

این نماینده مجلس که با مهدی کروبی در حصر دیدار کرده است، ادامه داد مساله رفع حصر کروبی «تا زمانی که اصلاح‌طلبان کاسب حصر به میدان نیامده بودند»، پیشرفت خوبی داشت.

به گفته ذوالنوری، این افراد  اجازه ندادند روند رفع حصر کروبی جلو برود، چرا که در صورت آزادی موسوی و کروبی «آنها دیگر خریدار ندارند و دستاویزی برای افکار عمومی و تاثیر بر آنها برای کاسبان حصر وجود ندارد». او اضافه کرد که این «اصلاح‌طلبان» زمینه رفع حصر را خراب کردند.

میرحسین موسوی، مهدی کروبی و زهرا رهنورد از بهمن ماه سال ۱۳۸۹ و به دنبال انتشار فراخوان برای راهپیمایی در حمایت از اعتراض‌های مردم تونس و مصر، بدون تشکیل دادگاه یا حکم قضایی در حصر هستند.

طی سال‌های اخیر بارها خبرهایی مربوط به رفع حصر آن‌ها منتشر شده، اما هیچ‌گاه رنگ واقعیت به خود نگرفته است. رفع حصر از جمله وعده‌های حسن روحانی در هر دو انتخابات ریاست‌جمهوری سال‌های ۱۳۹۲ و ۱۳۹۶ بود.

ذوالنوری در بخش دیگری از گفت‌وگوی خود با انتخاب، با اشاره به اینکه موسوی و کروبی «فراخوان فتنه دادند و باید عذرخواهی کنند»، گفت: «تا زمانی که عذرخواهی از جانب محصورین صورت نگیرد، از جانب نظام هم نمی‌توان توقعی داشت چرا که نظام نمی‌تواند پاسخگوی افکار عمومی باشد».

این نماینده مجلس مدعی شده است که موسوی، کروبی و رهنورد «در شرف عذرخواهی» بودند، اما اصلاح‌طلبان مانع آنها شدند و در نهایت «کاسبان حصر کروبی را وادار کردند تا آن نامه را بنویسد و مقصر عدم رفع حصر آنها هستند».

او افزود پس از نامه مهدی کروبی «تمام گشایش‌هایی که در خلال رفع حصر در حال صورت پذیری بود به بن‌بست خورد».

اشاره ذوالنوری به نامه‌ای است که مهدی کروبی تابستان امسال خطاب به اعضای مجلس خبرگان و نوشته و خواستار اصلاح قانون اساسی «به‌نفع حاکمیت و نظارت مردم» شده بود. او همچنین از مجلس خبرگان خواسته بود از آیت‌الله خامنه‌ای درباره «نتایج سیاست‌های راهبردی در سه‌دهه گذشته که کشور را به اینجا رسانده، پرسش کند».

همزمان، حسام‌الدین آشنا، مشاور حسن روحانی، هم گفته است شرایط میرحسین موسوی در حصر «بسیار تغییر» کرده است.

آشنا گفته است: «حصر برداشته نشده، اما از نظر من شاید تا برداشته شدن حصر یک پوسته مانده است». به گفته او «آنچه باید توسط دولت و رییس شورای عالی امنیت ملی اتفاق بیافتد، افتاده است و آنچه که مانده تنها یک پوسته است که امیدواریم این اتفاق بیافتد».

آشنا توضیح بیشتری در این زمینه نداده است، اما سایت کلمه - نزدیک به میرحسین موسوی - در واکنش به سخنان آشنا نوشت: «این پوسته را باید آقای رییس جمهور و همکارانشان بشکنند تا بر سرپیمانشان با مردم باقی بمانند، قرار رفع حصر بود.»

 

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More