شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

نگرانی از توقیف نفتکش بریتانیایی به دست ایران 

 

خبرگزاری بلومبرگ گزارش داد توقف یک فروند نفتکش متعلق به شرکت بی‌پی بریتانیا (بریتیش پترولیوم سابق) در خلیج فارس به نگرانی‌ها درباره احتمال توقیف آن به تلافی توقیف اخیر نفتکش حامل نفت خام ایران در تنگه جبل‌الطارق دامن زده است.

نفتکش بریتیش هریتیج با قابلیت حمل یک میلیون بشکه نفت در تاریخ ششم جولای در حال حرکت به سوی پایانه نفتی بصره واقع در جنوب در عراق بود که ناگهان تغییر مسیر داد.

این نفتکش در حال حاضر خارج از محدوده ساحلی عربستان سعودی بوده و یک منبع آگاه به بلومبرگ گفته است شرکت بی‌پی از این نگران است که این شناور قربانی سیاست تلافی‌جویانه ایران در قبال نفتکش گریس ۱ شود که پنجشنبه گذشته از سوی تفنگداران نیروی دریایی سلطنتی بریتانیا توقیف شد.

بریتیش هریتیج در جزیره «من» واقع در دریای ایرلند به ثبت رسیده و با پرچم بریتانیا در حال حرکت بوده است. 

طبق اطلاعات پایش فعالیت‌های کشتیرانی، شرکت نفتی شل این نفتکش را برای حمل نفت خام از بصره به شمال غرب اروپا اجاره کرده بود اما نفتکش محموله را بارگیری نکرد و قرار این کار نیز لغو شد.

بلومبرگ می‌گوید بریتیش هریتیچ از تنگه هرمز که گلوگاه محل عبور یک سوم نفت جهان است خارج نشده است اما از طرفی دیگر به سمت ساحل ایران نیز حرکت نکرده است. 

عباس عراقچی، معاون سیاسی وزیر خارجه ایران، روز یکشنبه توقیف کشتی حامل نفت ایران را «راهزنی دریایی» خوانده بود اما پیشتر محسن رضایی، از مسئولان بلندپایه سیاسی و نظامی، گفته بود ایران باید به تلافی توقیف گریس ۱ به توقیف نفتکش‌های بریتانیایی اقدام کند.

طبق اظهارات رسمی، نفتکش گریس ۱ با نادیده گرفتن تحریم‌های نفتی اتحادیه اروپا علیه سوریه، در حال حمل نفت خام به این کشور بوده است.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More