شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

دادگاه متهمان فساد اقتصادی: برخی شرکت‌ها هزار برابر سرمایه خود وام گرفته‌اند

سومین جلسه رسیدگی به پرونده حسین هدایتی و ۱۰ نفر دیگر که متهم به فساد اقتصادی شده‌اند در دادگاه ویژه رسیدگی به جرایم اخلال‌گران و مفسدان اقتصادی برگزار شد.

حسین هدایتی از بدهکاران بانک سرمایه است که گفته می‌شود با پرداخت رشوه موفق به اخذ ۶۰۰ میلیارد تومان وام از این بانک شده‌ است.

از دید دادگاه، روند اخذ تسهیلات نشان داده که هدایتی از طریق شرکت‌های خریداری شده و رشوه دادن، وجوه قابل توجهی از بانک سرمایه دریافت کرده و از بازپرداخت تسهیلات تاکنون سر زده است.

هدایتی شهرت خود را بیشتر به سبب کمک‌های مالی کلان در اواخر دههٔ ۱۳۸۰ به تیم فوتبال پرسپولیس تهران و تاسیس باشگاه فوتبال استیل‌آذین تهران کسب کرده است.

در سومین جلسه دادگاه، هدایتی به «پولشویی از طریق مخفی کردن منشا وجوه دریافتی به مبلغ ۵۶۸ میلیارد و ۹۳۹ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان» متهم شد که البته این اتهام‌ها از سوی وکیل او رد شد.

سیامک مدیر خراسانی، وکیل هدایتی، مدعی شده بود پولی که بانک‌ها در اختیار موکلش گذاشته‌اند «از راه حرام نبوده و بنا بر این شامل جرم پولشویی نمی‌شود».

اما قاضی دادگاه  در جلسه روز یکشنبه ۱۹ اسفند در پاسخ به وکیل هدایتی گفت: «پولشویی یعنی اینکه عایدات حاصل از جرم را در مسیرهایی قرار دهیم که ظاهر مشروع داشته باشد» و اظهارنظر درباره ماهیت پرونده را به «قاضی دادگاه کیفری» محول کرد.

همچنین رسول امیرقهرمانی، نماینده دادستان، گفت هدایتی در پوشش هشت شرکت برای دریافت تسهیلات از بانک سرمایه اقدام کرده بدون اینکه هیچ ردپایی از خود به جا گذاشته باشد.

امیرقهرمانی معاونت نظارت بانک مرکزی را به «کوتاهی» متهم کرد و گفت: «برخی شرکت‌ها حتی هزار برابر سرمایه خود تسهیلات دریافت کرده‌اند در حالی که اگر نظارت بانک مرکزی به خوبی صورت می‌گرفت هدایتی این جا نبود و قوه قضاییه این گونه به زحمت نمی‌افتاد.»

هدایتی و ۱۰ همدست او به اتهام «اخلال در نظام اقتصادی» ایران تحت محاکمه هستند.

طبق کیفرخواست، مهدی موسوی‌نژاد، یکی از متهمان این پرونده، برای پسر ۸ ساله خود «۲۴۲ حساب در یک روز باز کرده و پول‌ها را در یک روز جابجا کرده که دلیل بر پولشویی است.»

در سومین جلسه دادرسی، همچنین اتهام کسب مبالغ کلان از راه‌ «نامشروع» علیه حسین شریعتی و علی‌اکبر یقینی، دو متهم دیگر پرونده، قرائت شد و بررسی بیشتر به جلسه بعدی در روز سه شنبه موکول شد.

در سال‌های اخیر با وخیم‌تر شدن اوضاع اقتصادی و مطرح شدن  پرونده‌های موسوم به فساد اقتصادی در ایران، افکار عمومی به مسائل مربوط حساسیت زیادی نشان داده است. قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران می‌گوید به مبارزه خود علیه فساد اقتصادی شدت بخشیده است.

در آّبان ماه گذشته، وحید مظلومین، معروف به سلطان سکه، به سبب اخلال در بازار سکه  اعدام شد.

یکی از مهم‌ترین پرونده‌هایی که سرنوشت آن همچنان در ابهام است مربوط به محمود رضا خاوری، از مدیران بانکی با نفوذ، بود که به کانادا رفته است.

 

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More